tytuł anioła lanckorony

Anielskie certyfikaty

2004 – Kazimierz Wiśniak

2005 – Tadeusz Lorenz

2006 – Marek Grechuta 

2007 – Jacek Wojs

2008 – Fryderyk Kożbiał

2009 – Joanna Mieczkowska     

2010 – Zbigniew Lenik

2011- Jacek Zieliński

2012 –Susan Nagy

2013 – Katarzyna Łukasiewicz

2014- Zofia Oszacka

2015 – Władysława Rzepa

2016- Renata Bukowska

2017- Anna Ciecieręga

2018-   Irena Zguda

2019 Małgorzata Chyczyńska

Anioł 2019 roku

Małgorzata Chyczyńska

Dusza Lanckorony i innych miejsc, w których bywa i działa.  Zawodowo związana z edukacją – nauczyciel kształcenia zintegrowanego, pracujący z wielką pasją oraz wieloletni Dyrektor Szkoły w Jastrzębi, osoba znana w środowisku jako integrująca Społeczność i podejmująca działania daleko wykraczające poza obowiązki zawodowe.

Laudacja dla Małgosi Chyczyńskiej z okazji przyznania tytułu honorowego Anioła Lanckorony

Dusza Lanckorony i innych miejsc, w których bywa i działa – zamieszkała już na stałe w sercach wielu ludzi. Zawodowo związana z edukacją – nauczyciel kształcenia zintegrowanego, pracujący z wielką pasją oraz wieloletni Dyrektor Szkoły w Jastrzębi, osoba znana w środowisku jako integrująca Społeczność i podejmująca działania daleko wykraczające poza obowiązki zawodowe. Przez wiele lat tworzyła serdeczną, twórczą atmosferę – przyjazną nie tylko Uczniom, Nauczycielom, Personelowi i Rodzicom, ale i Mieszkańcom całej Gminy . Zainicjowane przez Nią coroczne jasełka w Jastrzębi stały się tradycją skupiającą Mieszkańców i Miłośników Gminy Lanckorona. Inne działania to Ptakoliczenie – Noc Sów, działalność w Stowarzyszeniu Nauczycieli Matematyki, pisanie wniosków o dofinansowania na remonty obiektów zabytkowych – w tym roku to kapliczka Dzwonek w Skawinkach, zbiórka środków finansowych na rozbudowę szkoły w Jastrzębi,  organizacja akcji charytatywnych, czy inicjatywa nadania imienia Króla Krasnali Lanckorońskich Kazimierzowi Wiśniakowi z udziałem Uczniów szkoły w Jastrzębi.. Jej pasją jest organizowanie wycieczek do najbliższych sąsiadów – Ukraina Czechy Litwa dla dorosłych i dla dzieci.. A to tylko malutka cząstka działań.

Małgosia to spokojna, bardzo pracowita, pełna życzliwości i dobrej energii osoba, widoczna i aktywna na wielu frontach – wszędzie tam, gdzie w naszej Gminie dzieje się coś twórczego, dobrego, służącego rozwojowi kultury, edukacji i sztuki.

Od lat działa w organizacjach pozarządowych – w Towarzystwie Przyjaciół Lanckorony, Stowarzyszeniu Ekologiczno – Kulturalnym na Bursztynowym Szlaku, Stowarzyszeniu Terra Artis, w Gościńcu 4 Żywiołów, działa także w organizacji, która związana jest z jedną z jej wielkich pasji – jazdą konną i fotografią. To Małopolski Klub Rekreacji i Turystyki Konnej im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich – w stopniu porucznika.

Zakres Jej działalności nie sposób ograniczyć do pracy w formalnie określonych ramach organizacji – Małgosia ze swoimi cechami charakteru i  kompetencjami jest Aniołem i sama jej obecność wprowadza nastrój łagodnej dostojności, szacunku i spokojniej pewności. Tak, jak swoim Uczniom, nam wszystkim zdaje się mówić – razem tworzymy wspólnotę, możemy być kreatywni, a jednocześnie szanujący przeszłość i lokalne dziedzictwo. Zawsze można na Nią liczyć – bardzo dokładna, rzetelnie podchodzi do różnych obowiązków, cechuje ją wyjątkowy dystans i opanowanie.

Przyjaciele

Anioł 2018 roku

Irena Zguda

Lanckorońska Artystka – malarka i autorka wycinanki, zwanej lanckoronką. Wychowawca kilku pokoleń dzieci z Gminy Lanckorona dziś organizuje warsztaty wycinanki, plenery w stodole i spotkania artystyczne. Aktywny członek Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony

Anioł 2017 roku

Anna Ciecieręga

Pomysłodawczyni, organizatorka i dobry duch wielu wydarzeń artysty-cznych min .Romantycznej Lanckorony, Wystaw Społecznościowych oraz Dyniowiska. Mówisz -werni-saż, myślisz – Ania. Nie ma dla Niej pomysłów nie do zrealizowania. Mistrzyni Dyplomacji przez wielkie D, dla której drugi człowiek jest najważniejszy na świecie.

Anioł 2016 roku

Renata Bukowska

nazywana „dyrektorką od aniołów”. Zakochana w Lanckoronie, zawsze czuła,      że to wyjątkowe miejsce, otoczone specjalną opieką. Dla swoich córek, bliskich osób, mieszkańców Lanckorony i aby świat był lepszy, a ludzie dla siebie dobrzy- „stworzyła” zimowy Festiwal „Anioł                w Miasteczku” 

Anioł 2015 roku

Władysława Rzepa

która podarowała Lanckoronie swoje marzenie i dar- strój mieszczki lanckorońskiej… potem szyte są kolejne stroje, które z dumą noszą mieszkanki Lanckorony. „Obudziła” w naszej wyjątkowej Lanckoronie zapomnianą tożsamość i dumę.

Anioł 2014 roku

Zofia Oszacka

która wójtowała Lanckoronę przez 12 lat!! Zastała Lanckoronę zapomnianą, pozostawia światu zakochaną… Dobrym Aniołem Stróżem naszej Lanckorony byłaś, jesteś.. i będziesz!

Chcemy z całego serca podziękować Ci za to, co zrobiłaś dla Lanckorony przez kilkanaście lat pracy dla niej, poświęcając najpiękniejszy czas swojego życia.

Za to, że odnowiłaś jej oblicze, że nam wypiękniała, że całą gminę rozświetliły dziesiątki nowych latarni i lamp ulicznych, za nowe asfaltowe drogi gminne, porządne chodniki, kanalizację, ożywienie handlu, poprawę bezpieczeństwa i ochrony zdrowia mieszkańców. Za to że stworzyłaś zespół ludzi współtworzących sukcesy Lanckorony. Ale i za to, że sama posadziłaś dąb papieski, a rynek jako wójt odnowiłaś nadając mu nowy funkcjonalny wygląd. Za szacunek dla historycznego stroju lanckorońskiego i propagowanie go. 

Za to, żeś rozśpiewała Lanckoronę, przypominając o jej historycznej i patriotycznej przeszłości i poruszyłaś serca artystów, tak że nasze miasteczko stało się ośrodkiem wielu wydarzeń kulturalnych: muzycznych, plastycznych, dzieł charytatywnych.

Za to, że w chwilach klęsk żywiołowych poruszyłaś serca całej Polski, by usłyszano o naszych kłopotach i ściągnęłaś skuteczną pomoc, a potem organizowałaś pomoc dla innych poszkodowanych i potrzebujących gmin.

Za to, że inspirowałaś władze powiatowe,  wojewódzkie i państwowe do troski o Lanckoronę, że nawiązałaś współpracę nawet z daleką Turcją czy Holandią.

Za to, że sprowadziłaś z pomocą mediów, do cichej niegdyś Lanckorony, takie rzesze turystów.

Za to, że tu jest miejsce dla poetów i literatów, dla malarzy i rzeźbiarzy, dla rowerzystów i miłośników historii motoryzacji, sportów motorowych, pieszych turystów, pątników i przyjaciół historii Lanckorony.

Dziękujemy, że inspirujesz dusze artystów do umiłowania anielskiego miasteczka i tworzenia dzieł o Lanckoronie, tak, że oni tu śpiewają, malują, rzeźbią, tworzą ale i odpoczywają.

Dziękujemy za troskę o oświatę, o dzieci i o weteranów.

Dziękujemy, że byłaś wójtem, jakiego Lanckorona dotąd nie miała; za dziesiątki zrealizowanych pomysłów i za plany dalszego rozwoju miasteczka i gminy.

Od początku swojej służby Lanckoronie i jej mieszkańcom, poświęciłaś całą Siebie!

Dobrym Aniołem Stróżem naszej Lanckorony byłaś, jesteś i będziesz…

Przyjaciele

Anioł 2013 roku

Katarzyna Łukasiewicz

to dzięki niej na lanckorońskim Rynku stanęła żywa szopka, odbył się Korowód 3 Króli, inicjatorka powstania Stowarzyszenia Lanckoronianki

Anioł 2012 roku

Susan Nagy

współtwórczyni Międzynaro-dowego Festiwalu Gitarowego „Pracownia Muz”, prowadząca warsztaty i zajęcia z dziećmi i młodzieżą w ramach Ogniska Artystycznego Terra Artis

Anioł 2011 roku

Jacek Zieliński

autor muzyki do utworu „Anioł w Miasteczku” (sł. Jacek Wojs) wydanego na płycie „Oddychać i kochać”

Anioł 2010 roku

Zbigniew Lenik

geograf i historyk, lanckoroński przewodnik, opiekun Izby Konfederatów Barskich, skarbnica wiedzy o historii Lanckorony

Anioł 2009 roku

Joanna Mieczkowska

zauroczona Lanckoroną, zauroczyła jej mieszkańców, szczególnie dzieci powołując zespół wokalno- teatralny „Malwy Lanckorony”

Anioł 2008 roku

Fryderyk Koźbiał

wieloletni prezes „Towarzystwa Przyjaciół Lanckorony”, dokumentował dziedzictwo historyczne gminy, „opiekun” pozostałości zamku w Lanckoronie

Anioł 2007 roku

Jacek Wojs

mieszkaniec Lanckorony, fotograf, poeta uwieczniający w swoich wierszach jej uroki, autor utworu „Anioł w Miasteczku” 

Anioł 2006 roku

Marek Grechuta

Marek Grechuta był już kandydatem do przyznania tytułu „Anioła Lanckorony” w 2005 roku. Artysta nie mógł jednak skorzystać z zaproszenia, a uroczystość zaplanowano na rok 2006. Niestety artysta zmarł 9 października 2006, a tytuł „Anioła Lanckorony” został mu przyznany pośmiertnie. Wspólnie z artystami Piwnicy pod Baranami przygotowany został koncert, który odbył się 3.XII. 2006 w kościele pw. Jana Chrzciciela w Lanckoronie. Na ich ręce zostało złożone podziękowanie dla p. Marka za całość jego cudownej twórczości, a szczególnie za utwór „Lanckorona”. 

Kiedyś Lanckoroną zauroczył się Marek Grechuta, do tego stopnia iż stworzył utwór „ Widok z balkonu” , w którym w bardzo poetycki ale realny sposób opisuje Lanckoronę, którą odwiedzał, a miejsca takie jak Willa Zamek , Willa Tadeusz czy Piekarnia były mu dobrze znane.  Utwór został zamieszczony na płycie „ Niezwykłe miejsca” gdzie oprócz Lanckorony muzycznie możemy poznać takie miejsca jak Kraków, Kazimierz Dolny, Zakopane, Paryż,  Sydney, Wenecję, Nowy York.

W Lanckoronie na rynku, znajduje się studnia nazywana Studnią Marka ,na ścianach której wypisane zostały słowa – Manifest z jednego z jego najważniejszych utworów:                   

„ Ważne są tylko te dni” 

Widok z balkonu willi
w Lanckoronie

to panorama bitwy nieskończonej, 

pola po których nie popędzą konie, 

póki nie będzie zboże wykoszone. 

Na pochyłościach rozłożone paski, 

żółte, zielone wstążki od orderów, 

których nie noszą, jedyne oklaski 

to skrzydła ptaka wśród zboża szpalerów 


Lanckorona, Lanckorona 

rozłożona gdzie osłona 

od spiekoty i od deszczu, 

od tupotu szybkich spraw. 


Stół nakryty wyostrza łyżki profil 

a cerata pod nią błyszczy się w kratkę. 

Kształty i wzory, dla których chlorofil 

to jest dzbanek na miętową herbatkę. 

Widok na stronę dojrzałej przyrody 

przesila się w oku w nawałnicę ziół. 

Dmą aromatów przezroczyste kłęby, 

rozległa forpoczta wyplecionych buł. 


Lanckorona, Lanckorona 

rozłożona gdzie osłona 

od spiekoty i od deszczu, 

od tupotu szybkich spraw 


Stroma uliczka wiedzie do piekarni, 

stygnie na półkach zwyciężona gleba. 

Młoda piekarka sypie dla ptaszarni 

pachnące ziarno w kształcie grudek chleba. 

Ziarna dla ptaka, ziarna dla człowieka 

a dzikie chaszcze dla wiatrów muzyki. 

Miejsca na które mało kto dziś czeka, 

czasem z makatki piękny jeleń dziki 


Lanckorona, Lanckorona 

rozłożona gdzie osłona 

od spiekoty i od deszczu, 

od tupotu szybkich spraw.


Anioł 2005 roku

Tadeusz Lorenz

wielki społecznik, do którego zasług należą: elektryfikacja Lanckorony, założenie ośrodka zdrowia w Lanckoronie, doprowadzenie do uruchomienia linii autobusowej do Krakowa, budowa wielu dróg i domów

Anioł 2004 roku

Kazimierz Wiśniak

opisuje i rysuje życie Lanckorony, twórca „Kuriera Lanckorońskiego”

Strona internetowa została wykonana w ramach projektu grantowego pt. Aniołowo- wirtualne muzeum związane z historią regionu, ludzi i miejsc oraz konkursy i wystawy tematyczne, współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 Żywioły. W ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.