Skąd idea?

Festiwal Anioł w Miasteczku to jedyna w swoim rodzaju wydarzenie w Polsce- zawsze w pierwszy weekend po Mikołaju do Lanckorony „zlatują” anioły z różnych stron świat i…nieba. 

Ideą lanckorońskiego festiwalu jest wspólna zabawa i… otwieranie ludzkich serc. Zwrócenie uwagi na fakt, iż wokół nas są ludzie pełni dobroci, zaangażowania, którzy pomagają potrzebującym, poświęcają swój czas, dzielą się dobrą energią, pomysłami i swoimi talentami. Anioły są wśród nas- każdy może stać się aniołem dla innej osoby i poczuć jego serce napełniające się radością. Jednym z najważniejszych momentów festiwalu jest uroczyste nadanie tytułu „Anioła Lanckorony”. Jest ono przyznawane osobom, które Lanckoronę pokochały, a jej dobre imię i urok noszą w sercu, głoszą światu poprzez swoje czyny i dzieła, pamiętając o niej nawet wtedy gdy są daleko. W natchnieniu po pierwszym festiwalu w 2004 roku p. Jacek Wojs- mieszkaniec Lanckorony, poeta napisał wiersz, do którego muzykę skomponował p. Jacek Zieliński z zespołu „Skaldowie”, a utwór „Anioł w Miasteczku” znalazł się na wydanej przez zespół „Skaldowie” płycie „Oddychać i kochać”. I tak mamy śpiewającego „Anioła w Miasteczku” „Sfrunął skądś z Wadowic, przysiadł na ryneczku… Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku… Musnął skrzydłem staruszka, dał całusa dziecku… Sprawdził czy miłość mieszka tu w każdym domeczku… Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku Napomniał lanckoronian, żyjcie po sąsiedzku! Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku… Nawiedził strzelistą wieżę, Ołtarz, Matkę, Dziecko… Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku… Braci zwołał i teraz, w każdym ogródeczku… Anioł w miasteczku, anioł w miasteczku… Niech to anielskie przesłanie z Lanckorony dotrze do wielu miejsc i otworzy ludziom serca- na miłość, radość, na dobroć. Stańmy się aniołami dla innych- naszych bliskich, osób potrzebujących.

Anioł w miasteczku
słowa - Jacek Wojs, muzyka Jacek Zieliński - Skaldowie

Ballada o aniołach, prowadzi nas do Lanckorony.
I choć oddalona o 6 km od Lanckorony, Bazylika w Kalwarii Zebrzydowskiej jest pod wezwaniem Matki Boskiej Anielskiej, to jednak wydaje się, iż na stałe różne postaci Aniołów zadomowiły się jednak w Lanckoronie. Co roku w grudniowy weekend po Dniu Św. Mikołaja odbywa się tu niezwykły Festiwal Anioł w miasteczku.

Co roku w ramach festiwalu „Anioł w miasteczku” na rynku lanckorońskim odbywa się Anielski jarmark – targi produktów regionalnych. Ponadto: warsztaty anielskie, korowody, wspólne śpiewanie, wystawy, koncerty, warsztaty fotograficzne oraz liczenie aniołów i pobijanie ubiegłorocznego rekordu. Wszystkiemu towarzyszy muzyka i anielski klimat. Ale Anioły w Lanckoronie mieszkają cały rok i o każdej porze roku można odkrywać anielską duszę miasteczka na wzgórzu. 

Jakie są te lanckorońskie Anioły? Różne – dziecięce i dorosłe, będące twórczym wyobrażeniem artystów i jarmarcznymi figurkami, przebrane i prawdziwe. Ale i ludzkie są te Anioły… Bo w Lanckoronie nie brakuje ludzi o otwartych i szczerych sercach, można by rzec ludzi pełnych anielskich cech, którzy swoją pasją, bezinteresownym działaniem, głęboką i prawdziwą wrażliwością dzielą się z innymi, ofiarowując im nieocenione dary. Stąd też tradycją zimowego festiwalu „Anioł w Miasteczku” jest nadawanie przez Stowarzyszenie Ekologiczno– Kulturalne „Na Bursztynowym Szlaku” honorowego tytułu „Anioła Lanckorony”. Jest on przyznawany osobom, które „Lanckoronę ukochały, a jej dobre imię i urok noszą w sercu, głoszą światu poprzez swoje czyny i dzieła pamiętając o niej nawet wtedy, kiedy są daleko”. Pierwszym „Lanckorońskim Aniołem” został uhonorowany w 2004 roku znany artysta, malarz, scenograf, współzałożyciel „Piwnicy Pod Baranami”, wieloletni mieszkaniec Lanckorony – Kazimierz Wiśniak. 

renata bukowska

Strona internetowa została wykonana w ramach projektu grantowego pt. Aniołowo- wirtualne muzeum związane z historią regionu, ludzi i miejsc oraz konkursy i wystawy tematyczne, współfinansowane ze środków EFRROW otrzymanych za pośrednictwem LGD Gościniec 4 Żywioły. W ramach Poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.